Mézeskalács készítése
A mézeskalács, ahogy mi készítjük:
Sokan kérdezik tőlünk az ideális mézeskalács receptjét. A következőkben összefoglaljuk a fogyasztásra és díszítésre egyaránt nagyszerű mézestészta összeállításáról, sütéséről és díszítéséről fontos tudnivalókat, és a sikerhez szükséges fortélyokat.
Mézeskalács recept:
Hozzávalók:
-
1 kg liszt,
-
0,5 kg porcukor,
-
6 db tojás
-
20 dkg virágméz,
-
20 g szódabikarbóna,
-
12,5 dkg vaj,
-
fűszerek (ízlés szerint reszelt citromhéj, szegfűszeg, fahéj, gyömbér, esetleg ánizs, vagy egy csomag Kotányi Mézeskalács fűszerkeverék)
Elkészítés:
A tojásokat enyhén verjük fel. A lisztet és a porcukrot szitáljuk össze a szódabikarbónával. A kikristályosodott mézet olvasszuk fel. A sütés előtti napon állítsuk össze a tésztát, ha van robotgépünk, használjuk annak dagasztókarját, mert a mézes tészta kidolgozása nehéz fizikai munka. Hagyjuk állni légmentesen letakarva egy éjszakán át szobahőmérsékleten, vagy akár napokig hűtőszekrényben. Másnap alaposan gyúrjuk át a tésztát alig lisztezett munkalapon, míg simává, hólyagoktól mentesé, „zsírfényűvé” válik a felülete. Ez fáradságos munka, de megéri, mert ettől szép sima, egyenletes felszínű lesz a kisütött sütemény. Meglisztezett gyúródeszkán a vékonyra kinyújtott tésztából tetszés szerint szúrhatunk formákat szaggatókkal, vagy papírból kivágott sablon mentén vághatunk körbe késsel különböző figurákat, rövid oda-vissza mozdulatokkal, hogy el ne deformálódjon a kinyújtott tészta.
A karácsonyfadísznek szánt, vagy más felfüggesztendő mézeseket lyukasszuk ki szívószállal. Még sütés előtt a sütemények tetejét kenjük meg 1 evőkanál tejjel higított tojássárgájával. Ettől szép fényes és pirosas barna lesz a felületük.
A kiszúrt, lekent süteményekre sütés előtt mintát rakhatunk ki aszalt gyümölcs darabokból, és magvakból. Jó a mézeskalácsra a dió, mandula, mogyoró, mák, ánizs, tökmag, szezámmag stb. Az apróbb magvak kirakásához használjunk vízbe mártott fogpiszkálót.
A mézeskalácsokat 185-195 ˚C fokra előmelegített sütőben (hőlégkeveréssel 165-175 ˚C) sütőpapírral bélelt sütőlemezen sütjük, míg a kívánatos szép, aranybarna színt elérik. Léghőkeveréses funkcióval lehet egyszerre kettő sütőlemezen is sütni. Nagyobb méretű, illetve formán sütött mézeskalácsokat 20˚C fokkal magasabb hőmérsékleten sütjük. A mézeseket a sütőből kivéve sík felületen, ha van, sütőrácson hűtjük.
Cukormázas írókázás előtt célszerű néhány napot szobalevegőn tartani a mézeskalácsokat, hogy a levegő páratartalmához igazodjon. Így elkerülhető az írómáz későbbi lepergése a kalácsról.
Írómáz
Hozzávalók:
-
1 tojás fehérje,
-
2 lapos teáskanál étkezési keményítő,
-
Pár csepp ecet,
-
kb. 20-25 dkg porcukor.
Elkészítés:
A porcukrot a keményítővel szitáljuk össze. A háromnegyedét adjuk a tojásfehérjéhez, tegyük bele az ecetet is, és kanállal alaposan keverjük ki. A keményítős porcukorból annyit adjunk hozzá apránként, amíg a máz nehezen szakadva folyik le a habverőről, már nem folyékony, de nem is kemény. Ha túl lágy, adjunk még hozzá porcukrot, ha kemény, pár csepp tojásfehérjével hígítsuk. Csak kisebb mennyiséget töltsünk egyszerre zacskóba, végét kössük le. Legjobban megfelel erre a patentzáras hűtőzacskó, mely kellően merev és formatartó, ezért könnyű vele dolgozni.
A zacskó sarkára kis lyukat vágjunk. A munka alatt kezünkben folyósabbá vált máz kis porcukorral újra kikeverve feljavítható.
Terülőmáz:
Az írómázból elvett kisebb mennyiséget kevés víz hozzáadásával folyékonyabbá tesszük és habosra keverjük. Ezzel a körvonalak közét kitölthetjük, így kapva nagyobb összefüggő fehér felületeket. Az elkészített mázat felhasználásig nedves ruhával letakarva, vagy légmentesen záró edényben tartsuk, mert gyorsan szárad. Élelmiszerfestékekkel, vagy természetesen színező anyagokkal, mint cékla-, vagy spenótlével, kurkumával, kávéval, kakaóval stb. meg is színezhetjük a mázunkat.
Piros fénymáz:
A sütés előtt csak vízzel kent tésztát sütés és pihentetés után piros ételfestékkel színezett, két teáskanál tejjel hígított tojássárgájával kenjük, hogy egyenletesen bevonja, és 50 ˚C fokon hőlégkeveréses sütőben 5-8 perc alatt rászárítjuk.
A megírt sütemények néhány óra alatt teljesen megszáradnak. Teljes száradás után felhasználásig érdemes a mézeskalácsokat légmentesen tárolni, hogy minél tovább szépek maradhassanak!
A mézes elfoglaltsághoz kellemes időtöltést kíván
Vargáné Orbán Anikó és
az Ékes-Édes Ajándékok készítői